داستان عشق «بیژن و منیژه» به روایت زن هنرمند


ارکستر ملی ایران به رهبری «نزهت امیری» روی صحنه رفت

داستان عشق «بیژن و منیژه» به روایت زن هنرمند

آکنا موزیک – شب گذشته ارکستر ملی ایران با حضور «نزهت امیری» به عنوان رهبر مهمان در تالار وحدت به صحنه رفت و این هنرمند قطعاتی از موسیقی کلاسیک ایرانی را اجرا کرد.

این برنامه با نواختنِ «کنسرتیتو برای سنتور و ارکستر» اثر حسین دهلوی آغاز شد و در ادامه این رویداد هنری قطعه‌ی «گنج مناجات» اثر «جمال‌الدین منبری» و «سربداران» اثر جاودانه فرهاد فخرالدینی اجرا شد. داستان «عشق بیژن و منیژه» قطعه دیگری بود که در اولین بخشِ کنسرتِ ارکستر ملی اجرا شد. ارکستر ملی در بخش دوم اجرای امشب خود قطعات ماهور برای ویلن و ارکستر، سرود گل اثر حسین علیزاده، هزار دستان به آهنگ‌سازی مرتضی حنانه، اسمر و قطعه رقص دایره ساخته حشمت سنجری را اجرا کرد.

نزهت امیری زادهٔ ۲۲ آذر ۱۳۳۹، رهبر ارکستر و از موسیقی‌دانان معاصر ایران است. از او به عنوان تنها رهبر ارکستر زن ایرانی ساکن ایران و اولین بانوی ایرانی در زمینه رهبری ارکستر نام برده می‌شود. امیری کارشناس موسیقی از هنری‌های زیبای دانشگاه تهران و کارشناس ارشد آهنگسازی از دانشگاه هنر است. او موسیقی را نزد استادانی چون پرویز منصوری، حسین علیزاده و منوچهر صهبایی آموخت. او در سال ۱۳۸۴ ارکستر مضرابی حسین دهلوی را رهبری کرد و روی صحنه برد.
 
او از تابستان ۹۶ رهبری ارکستر ملی نغمه باران به سرپرستی علی امیرقاسمی را بر عهده گرفت و در هفتمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در سال ۹۶ در تالار وحدت با ارکستر نغمه باران به روی صحنه رفت.
 
کنسرت ارکستر ملی ایران به رهبری نزهت امیری ۸ شهریور ۱۳۹۷ در تالار وحدت برگزار شد.

نظرات بسته است