ناصر چشم آذر از جواهرات فرهنگی ایران است


آکنا موزیک – کنسرت نوستالژی عاشقانه‌های هنرمند فقید موسیقی پاپ «ناصر چشم آذر» با خوانندگی «حمید حامی» و «مهدی یغمایی» برگزار خواهد شد. در حقیقت این کنسرت با حضور «ناصر چشم آذر» قرار بود اردیبهشت ماه امسال برگزار شود اما دست اجل، فرصت حضور مجدد این هنرمند نام آشنا را روی صحنه از جامعه موسیقی ایران دریغ کرد.
ناصر چشم‌آذر (زادهٔ 10 دی 1329 اردبیل – درگذشتهٔ 14 اردیبهشت 1397 تهران) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کنندهٔ ایرانی بود که تاثیرش در هنر موسیقی ایران غیر قابل انکار است.
این هنرمند فقید در دوران فعالیت هنری خود برای بسیاری خوانندگان سرشناس ایرانی در قبل و بعد از انقلاب آهنگسازی کرد.
او در کودکی، آکاردئون را به عنوان ساز اصلی خود برگزید، آموزش‌های اولیه را نزد پدرش فرا گرفت. وی در 12 سالگی به‌همراه پدرش وارد ارکستر آذربایجانی رادیو ایران شد و در 13 سالگی جایزه ویژه موسیقی را در مقطع دبیرستان به‌خاطر نواختن آکاردئون دریافت کرد.
در 20 سالگی برای گذراندن دوره «موسیقی جز» به آمریکا رفت و پس از بازگشت در محضر استادانی چون مرتضی حنانه و امانوئل ملیک اصلانیان، دوره‌های تکمیلی موسیقی را سپری کرد. وی از پیشگامان سازهای الکترونیک در ایران بود و «باران عشق» یکی از آثار معروف اوست.
چشم آذر پس از بازگشت به ایران از سال 1363 و با ساخت موسیقی متن فیلم «تاراج» به کارگردانی ایرج قادری فعالیت را در زمینه موسیقی فیلم آغاز کرد.
او بامداد جمعهٔ 14 اردیبهشت 1397 بر اثر سکتهٔ قلبی در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام گرفت.
در تاریخ 2 آذر 1397 در مراسم چهارمین «سال نوای موسیقی ایران» آیین یادبود «ناصر چشم آذر» در فرهنگسرای نیاوران برگزار و تندیس «سال نوا» به همسرش «شیرین احمدلو» اهدا شد.
درگذشت چشم آذر، برگزارکنندگان کنسرت بزرگ او را بر آن داشت تا این پروژه بزرگ موسیقایی که قرار بود با حضور این هنرمند برگزار شود را با تغییراتی در کلیت ماجرا و با عنوان یادمان ناصر چشم آذر برگزار کنند و در این میان، پس از رایزنی های فراوان «آرمین قیطاسی» با توجه به توانمندیهای ثابت شده هنری به عنوان رهبر ارکستر بزرگ در این کنسرت انتخاب شد.
قیطاسی از نوازندگان نام آشنای فلوت است که علاوه بر سابقه همکاری با ارکستر سمفونیک تهران و بسیاری دیگر از ارکسترهای ایرانی، با بسیاری از هنرمندان موسیقی پاپ در جایگاه آهنگساز و تنظیم کننده همکاری داشته است.
انتخاب این هنرمند به عنوان رهبر ارکستر بزرگ برگزار کننده کنسرت یادمان ناصر چشم آذر بهانه ای شد تا با او به گفت‌ وگو بنشیند.

– قدری درباره ارکستری که قرار است اجرا کننده این کنسرت باشد توضیح بدهید.
– قیطاسی: شاکله اصلی این ارکستر را نوازندگان منتخب از ارکسترهای تراز اول حرفه ای کشور تشکیل داده اند. نوازندگان این ارکستر همگی از هنرمندان جوانی هستند که در سطوح بالایی از نوازندگی قرار دارند که آنها را شخصا تک به تک انتخاب کردم.
متاسفانه یا خوشبختانه به هیچ وجه نمی توانم با نوازندگان درجه 2 و3 کار کنم، به ویژه برای اجرای آثار اینچنینی که 3 نسل، نت به نت آن را حفظ هستند، حساسیت بالای ما برای اجرای با کیفیت در هر سبکی، گواه صحبتهایم هست. همانطور که می‌دانید استفاده 80 درصدی از لپ تاپ در موسیقی پاپ امروز، درپوش بسیار خوبی برای استفاده برخی از خوانندگان مطرح از نوازندگان درجات 2-3 البته با دستمزد بسیار پایین است.
«حمید حامی» و «مهدی یغمایی» خوانندگان این کنسرت خواهند بود البته به عنوان سورپرایز خواننده های دیگر هم خواهیم داشت که به زودی توسط «رسول ترابی» تهیه کننده اعلام خواهد شد.

– نقش شما در این کنسرت صرفا رهبری ارکستر خواهد بود؟
– قیطاسی: جدای از رهبری این ارکستر تنظیم یک قطعه هم بر عهده من بود که البته در بخش ویراستاری ارکستر با توجه به فقدان و فوت استاد چشم آذر به عنوان لیدر گروه، مجبور به ادیتهایی در بخش ارکستراسیون برای بدنه و حجم ارکستر جدید بالاخص در بخش ریتم سکشن و آکومپانیمنت ها شدم.

– قدری در این باره بیشتر توضیح دهید.
– قیطاسی: تنظیم قطعات برای این کنسرت با دیدگاهی اکتیوتر به ریتم و آکومپانیمنت ها با تغییراتی در «سکشن ها» و«گرووها» انجام شده است.

– در تنظیم و ارکستراسیون چقدر به نسخه های اصلی این اثار وفادار بودید؟
– قیطاسی: ملودی – کنترپوان و هارمونی قطعات بدون تغییر خواهد بود اما ماهیت کنسرت به لحاظ تاثیر روانشناختی اجراها بر مخاطب قدری متفاوت خواهد بود ولی باید بگویم برای من مهم ترین اصل کیفیت بالا است.

– شما رهبری و تنظیم قطعات آثار هنرمندی چون چشم آذر را بر عهده گرفتید که آثارش در آرشیو شنیداری مردم این سرزمین چه به لحاظ نوستالژیک و چه به لحاظ ارزشهای هنری در طول تاریخ جایگاه خاصی یافته است. استرسی در این باره دارید؟
– قیطاسی: من می توانم بجرات بگویم که به ماهیت زیبایی شناسانه آثار مرحوم چشم آذر و امضای شخصی او در آثارش اشراف کامل دارم و از نتیجه کار کاملا مطمئنم و به واسطه این اطمینان کوچکترین استرسی ندارم. از طرفی هم بسیار خوشحالم که چنین رویدادی را در پیش رو دارم.

– علت خوشحالی شما را باید در رهبری ارکستری که قرار است آثار هنرمند بزرگی چون چشم آذر را اجرا کند، جست؟
– قیطاسی: البته که رهبری این ارکستر برای هر هنرمندی مایه مباهات و خوشحالیست اما بیشتر از این بابت خوشحالم درعرصه موسیقی امروز ایران که تقریبا تهی از آثار زیبا و با ارزش شده، اجرا کننده آثار ماندگاری از هنرمند بزرگی مانند چشم آذر هستیم.

– شما چه جایگاهی را برای ناصر چشم آذر در موسیقی ایران متصور هستید؟
– قیطاسی: او از جمله افرادی است که موفق شده اثر غیر قابل انکار هنر خود را در تاریخ موسیقی پاپ به ثبت برساند. امثال ناصر چشم آذر جواهرات فرهنگی ما هستند و امیدوارم جریان هایی شبیه این رویداد پیش رو با حمایت مسئولان به دور از حاشیه های احتمالی ادامه داشته باشد.

– با توجه به تصاویری که از تمرین شما در فضای مجازی منتشر شده آیا در کنسرت پیش رو عمده تمرکز شما بر اجرای آثار با کلام مرحوم چشم آذر خواهد بود؟
– قیطاسی: خیر در این کنسرت رپرتواری متشکل از آثار موسیقی مطرح استاد چشم آذر در زمینه سینما، موسیقی های ماندگار بی کلام و موسیقی های کاملا شناخته شده با کلام این هنرمند فقید را اجرا خواهیم کرد.

نظرات بسته است